Tento článek bude taková pouliční směs návodu, recenze a benchmarků. Píšu toto jako člověk, který rád zkouší nové věci a hraje si s Amigou, vymýšlí konfigurace a porovnává je mezi sebou.
Když se řekne PCI na Amize, většina z nás si vybaví desku s PCI sloty, napojenou přes redukci na motheborad, přičemž na redukci je též napojená procesorová karta – klasik by řekl je to takové LEGO. Jenže toto platí jen pro Mediátory pro Amigy 1200. Pro Amigy 3000/4000 je situace trochu jiná.
1) Mediator PCI 3/4000T – ten je pro originální A3000T a A4000T, kde se PCI deska napojí na poslední Zorro3 slot. Upřímně, toto je dost nešťastné řešení, Mediátor deska je o pár centimetrů nad motherboardem, překrývá původní ISA sloty a pro původní Zorro karty musíte pak používat „risery“ (prodlužováky). Uchycení všech karet je o pár centimetrů posunuté a může způsobovat problémy.
2) Mediator PCI 3000D a Mediator 4000D – tento je určený pro majitele desktopových verzí A3000 nebo A4000, kteří se rozhodli své Amigy přemístit do Toweru. Elbox k těmto vyrábí na míru towery a tak si jednoduše a elegantně rozšíříte Amigu o počet slotů a místa na disky a mechaniky. Towerizování též vyřeší problém s přehříváním modernějším komponent zejména v A3000.
3) Mediator PCI Z3 – tento se již nevyrábí a jednalo se o podobnou kartu jako Prometheus PCI, který se jednoduše zapojil do volného Zorro3 slotu a z něj se pak buď táhly široké datové kabely, nebo byly PCI karty jen tak navolno v prostoru o 90 stupňů otočené. Je to další nepříliž šťastná varianta pro Amigy 3000T a 4000T.
4) Mediator PCI 3000Di nebo 4000Di – zjednodušeně se jedná se o náhradu daughterboardu (tzv. „stromeček“) u Amigy 3000 nebo 4000. Je to PCI rozšíření pro ty, kteří nechtějí svou Amigu 4000 towerizovat a zůstávají u klasického desktop vzhledu.
Co přijde poštou?
V balení verze 4000Di dostanete Mediator daughterboard (dále jen „DB“), Mediator „core logic“ kartu plnou Mach čipů, dále MMCD a velmi stručný manuál. Zvláště manuál mě překvapil svým obsahem respektive stručností. Ten obsahuje pouze instrukce pro instalaci, ale nijak detailně už nevysvětluje funkci třeba jumperů a nastavování v systému. Jsem tím překvapen hlavně proto, že k Mediatoru 1200TX jsem dostal krásnou barevnou knížku a u A4000 moelu dávají jen takový „leták“. Každpádně více povídání je k nalezení v elektronickém GUIDE na MMCD. Opačná situace je u MMCD, to doznalo změn a zdá se mnohem lepší než v případě toho, co jsem měl u 1200TX.
HW instalace je jednoduchá a měl by jí zvládnout každý. Odstrojíte Zorro karty z původního DB, pak odšroubujete dvěma šroubky horní kovovou lištu, upevňující DB a DB opatrně vyjmete. Mediator DB nasadíte místo původního a zašroubováním horní lišty vše hezky ukotvíte. Než zkompletujete Mediator, na core-logic kartě zkontrolujte 3 jmpery. Já je měl od začátku všechny „closed“. První jumper mohou otevřít pouze „majitelé“ akcelerátorů Shark PPC, pro všechny ostatní musí zůstat zavřený. Jumpery WINSIZE a SWAPCONF jsem později zkoušel, ale oba mi způsobovali na mé konfiguraci buď kompletní výtuh, nebo výtuh grafického ovadače po nabootování. Možná s tím lze laborovat, ale já se držím hesla, když to funguje, tak na to nesahat. Takže po správném „nadžamprování“ se karta zastrčí do nejspodnější řady tedy pátého PCI a čtvrtého Zorro3 slotu. I když je tato karta velmi nízko, nekoliduje s onboard RAM ani s Indivision scandoublerem, což je fajn.
Co vám dá Mediator navíc a o co naopak přijdete? Ztratíte video slot, dále všechny nepotřebné ISA sloty a také jeden Zorro3 slot. K dispozici vám tedy zůstanou tři Zorro3 sloty a to hlavní, na místě nepotřebných ISA slotů se objeví čtyři běloučké plně funkční PCI sloty specifikace 2.1. Hned po zasunutí PCI a Zorro karet jsem si všiml zajímavé věci, že PCI a Z3 sloty nejsou tak úplně naproti sobě, tudíž lze nalézt bombinaci jak osadit dlouhé Zorro karty mezi některé PCI karty na druhé straně.
PCI a ZORRO karty
Jak jsem již zmínil namísto 5 volných slotů (1x video a 4x Zorro) jich díky Mediatoru dostaneme 7 (4x PCI a 3x Zorro). Krom několika grafických karet, tak PCI karty většinou nezasahují do prostoru Zorro a tudíž lze najít kombinaci, kdy lze osadit naprosto všechny sloty PCI a ZORRO zároveň. Drivery od Elboxu podporují:
Grafické karty | S3 Trio/Virge, Voodoo3/4/5, Radeon 9000/9200 |
Zvukové karty | Fortemedia 801, Soundblaster 128 |
Síťové karty | Realtek 8029, 8139 |
Televizní karty | … hodně (více zde: http://elbox.com/mediator_driver_guide.html#TV_TUNER) |
USB karty | Spider USB (nebo přeflashovaný NEC) |
SCSI karty | Adaptec AHA-2940AU/UW |
LPT karty | MosChip Semi Technology, Lava Parallel |
Já mám osazené následující: Voodoo4, Soundblaster 128, Realtek 8029, Spider USB a FastATA 4000 v Zorro3. Snažím se být opatrný a před prvním spuštěním provádím opakovanou kontrolu všeho nového i všeho ostatního (napájecí kabely, datové kabely, turbína, …). Pak krátká modlitbička a následuje stisknutí Power čudlíku. Oči většinou spočinou na PowerLED kontrolce, jestli se nerozbliká, nebo jestli se obrazovka nerozsvítí do nějaké barvy (viz http://wiki.classicamiga.com/Amiga_boot_error_code_colours). Však nebylo by to poprvé :/ Ale tentokrát žádný error nenastal a boot do Workbenche proběhl klasicky. Tím, že Boot do Workbenche proběhl vpořádku, vím, že Zorro3 na Mediátoru funguje dobře (bootuji přes Fast ATA). Následovala kontrola Boards v Sysinfu, Syspeedu a WhichAmiga. No panečku, takových nových karet! Detekce byla tedy vpořádku, jen názvy nebyly ještě zcela rozpoznány, ale to jsou jen detaily, které vyřeší další kroky SW instalace.
Testované karty:
Voodoo4 4500 32 MB | Voodoo3 3000 16 MB | NEC USB aka “Spider” | Fast ATA 4000 |
Soundblaster 128 | jiný Soundblaster 128 | 10 Mbit ethernet | Adaptec UWSCSI |
100 Mbit ethernet | jiný 100 Mbit ethernet |
SW instalace
Ze všeho nejtěžší je samořejmě SW instalace. Jelikož Mediator nepodporuje CybergraphX (nebo naopak?), nejprve jsem původní CybergraphX a veškěré pozůstatky ovladačů Cybervision PPC musel ze systému vykopat (nic jako uninstall asi neexistuje, takže knihovny, devs ovladače, prefs a enviroment šly do pryč). Pro kohokoliv, který má již zkušenosti s Mediátory pro A1200 bude instalace celkem snadná.
Po otevření MMCD je dobré si nejprve otevřít a přečíst Readme First ;o) Následovalo spuštění Installeru, který za mě do systému nasázel ovladače pro grafický chip Avenger a zvukový SB128 (nabídne nainstalovat i celé AHI v případě potřeby), dále knihovny a utilitky jako SB Mixer apod. Grafický systém P96 na MMCD ovšem nenaleznete, ale dá se lehce stáhnout jak v oficiální verzi 2.1b (http://amiga.serveftp.net/downloads.html) tak v neoficiálních revizích 2.1c, 2.1d, 2.1e, … (viz http://lilliput.amiga-projects.net/Picasso96.htm). Stále jsem však nevěděl, jestli PCI fungují, detekce pomocí příkazu PCIINFO fungovala, ale zda-li karty také fungují?
Instalace grafické karty
Instalačku Picasso96 mám vždy po ruce a pro jistotu jsem si otevřel další celkem hezky napsané guide z MMCD. Nebudu jej opisoval, ale doporučuji si jej řádně prostudovat, protože je tu pár triků, bez kterých „Méďu s Vůdynou“ prostě nerozjedete. Jako první krok je nainstalovat grafický mounter pro Cybervision 64/3D (protože Voodoo mezi vylistovanými grafárnami není, proč? To je kruci tak těžký to tam dodělat?) a poté přejmenovat mounter v Devs/Monitors na Voodoo a upravit parametry v ikonce specificky pro Voodoo karty. Další fígl je v tom znovu spustit P96 instalátor a zvolit Update, který tentokrát nabídne instalovat ovladač monitoru (podle kHz). Poté se pokračuje v Prefs/Picasso96Mode, kde je potřeba spárovat board grafárny s nastavit monitor, popřípadě si pohrát s vyladit jednotlivá rozlišení. Dalším krokem je pustit znovu Mediator instalalátor, který nastaví hodnoty (vytvoří soubory do ENV/Mediator) přímo pro Voodoo kartu jako například MEMSIZE… a nyní si dovolím trochu odbočit.
Všiml jsem si, že mi nějak nakynula Fast RAM. Z původních 144 MB (128 na turbíně plus 16 na základovce) na mě koukalo 168 MB, bylo mi jasný, že za to může Mediatorova nová pci.library a že to vzal Voodoočku, ale nečekal bych, že to je už takto defaultně. Mediator použil nealokovanou grafickou paměť a vrznul mi jí do systému jako takzvanou PCIDMA. Jednoduchou matematikou jsem si spočítal, že pokud mi přibylo 24 MB ve Fastce, tak mám jen 8 MB pro grafárnu. To je teda divnej „default“ pro Voodoočko, to se musí napravit a právě o toto se stará proměnná MEMSIZE (Prefs/Env-archive/Mediator). Voodoo 4 disponuje krásnými 32 MB paměti, což je ideální, pač je to přesně maximum, se kterým umí P96 pracovat. Po nastavení hodnoty 32 místo původních 8 však systém po rebootu ukázal jen černou obrazovku. Gůgluju a někde psali, že je pro Voodoo3 lepší nastavit raději o mego méně, než je jeho maximum respektive 15 MB pro Voodoo3. V mém případě jsem zkusil nastavit 24 MB a už to fungovalo dobře.
U karet Voodoo3/4/5 lze též nainstalovat Warp3D ovladač, který vám umožní spustit některé hry či dema s akcelerovanou grafikou. Warp3D je součástí MMCD. K otestování však stačí připravené Warp3D a MiniGL dema Gears či Sokoban GL.
Instalace zvukové karty
Jelikož MMCD instalátor již AHI a ovladače nainstaloval, stačilo se po rebootu kouknout, jestli AHI (umístěný v Prefs) má k dispozici nové módy. A opravdu, krom Filesave a Paula, tu byly k dispozici též nové módy pro Soundblaster 128. Nastavil jsem tedy pořádnej kotel na music Unit a Unit 0-3 (16 bit HIFI Stereo ++ 48kHz), uložil a zapnul AmigaAMP. Jupí hraje to! Akorát zvuk byl strašně nahlas, proto je potřeba naštelovat si Mixer (opět naleznete v Prefs). Posuvník jsem dal někam do dolní třetiny a to už bylo optimální. Elboxový Mixer mi však nepřišel moc ideální a z A1200 vím, že mnohem lepší mixer je tzv Taski Mixer (http://web.archive.org/web/20040603201805/http://www.meanmachine.ch/~vgr/meditv/TaskiMixer0_1.lha).
Instalace síťové karty
O instalaci ovladače se opět postará MMCD installer. Ten nahází ovladače do Devs:Network/ a nastaví nějaké parametry do ENV:Sys/Mediator. Důležité je pak nastavit software pro připojení přes TCP/IP (MiamiDX, …) a nadetekovat ovladač a MAC adresu. Více o nastavení Miami a podobných programů naleznete zde: http://www.amigaportal.cz/clankyos3/4609-amiga-a-pcmcia-ethernet-karta?showall=&start=2
Pokud vás zajímá, jakou rychlost vymáčkne Mediator z Fast-Ethernet karty, tak já jsem se přes 500kB/s nedostal. Pro zálohování na NASku to moc není, ale pro občasné surfování na netu, IRC komunikaci, internetové rádio či hraní po síti to stačí.
Instalace USB karty
Aby nedošlo k mýlce, nemám originální Spider USB, ale přeflashovanou USB PCI kartu s chipsetem NEC. Koupil jsem jí na Amibay za třetinovou cenu. Poté stačí „někde“ sehnat spider.device alespoň verze 3.21 (nebo 3.22) a je to.
Každopádně první se musí nainstalovat Poseidon 4.4 (nebo 4.5 http://wiki.icomp.de/w/images/4/40/PoseidonV4.lha) a poté v programu Trident přidáte spider.device jako nové zařízení a zkusít „Online“. Poté lze ve Spideru provozovat spousta USB věciček. Rychlost není nijak závratná jen něco kolem 900 kB/s, ale za cenu 30x nižší než Deneb to není tak špatný ;o)
Instalace SCSI karty
SCSI kartu nemám permanentně v Amize, pač nemám volný PCI slot. Ovšem nedalo mi nevyzkoušet jak to funguje a jak rychle to dokáže jet. Driver není z továrny Elboxu nýbrž vytvořil si ho z nutnosti nějaký angličan a nachází se na Aminetu (viz http://aminet.net/package/driver/media/aic78xx.device). Stačí jej rozbalit a zkopírovat do Devs. Aic78xx.device lze pak vyvolat IDEFIX 97 pro mountování CDROMu nebo si HDToolBoxem nastavit disk. Mě fungovalo obojí. Pokud vás zajímá rychlost, tak tu jsem u disku naměřil kolem 2,6 MB/s což je velmi slušné v porovnání co lze vytáhnout z USB nebo ethernet karet.
Evoluce
Podobně jako popisuje reKTor (http://amigatimes.wz.cz/a3000-20let.htm) ve svém článku o A3000 a Mediatoru 3000D i já jsem evolučně přešel z grafické kkarty Cybervision PPC (Permedia 2 chipset s 8 MB SDRAM) na Voodoo kartu a musím si pochvalovat výkonostní skok ve 2D i 3D. Byl jsem velmi zvědav, co Mediator předvede za FPS u GearsPPC. Ihned po spuštění Gears testu následoval stisk klávesy [3] a poté [f]. Ukáže se stříbrné i zlaté kolo najednou a v pravém horním rohu realtime FPS counter. Hmmm 21-22 FPS, to není moc, toliko jsem míval i na Cybervision PPC, čekal jsem aspoň 30. Nu což, uvidíme dál, pořádné testování teprve začíná!
Možná bych měl objasnit, proč preferuji Voodoo4 oproti Voodoo3. Právě o 3ce se říká, že je má nejoptimalizovanější driver. Již na Mediatorech 1200 jsem však při podrobném testování zjistil, že Voodoo4 je o 5-10% rychlejší na stejných ovladačích než Voodoo3 3000. Navíc fakt, že je osazen dvojnásobnou pamětí, posouvá z mého pohledu Voodoo4 na pozici jedničky. S Mediatorem 4000 se stává použitelnější i monstrózní Voodoo5 se 64 MB u někohož lze použít polovinu tedy 32 MB pro Picasso96 a zbylou druhou polovinu na Fast RAM. Ovšem stále tu bude nevyužité jedno ze dvou GPU a to by mě štvalo. Proto Voodoo4 je z mého pohledu prostě nejlepší (dokonce existuje i extra raritní Voodoo4 4800 se 64 MB, to by bylo něco!).
Benchmarky
Po srovnávání výkonů nynější grafické konfigurace založené na Voodoo4 chipsetu s předchozí konfigurací poháněnou Permedia2 mám jasno. Každopádně ve hrách či programech běžících pouze pod RTG je to v obou případech vždy bez problémů a defakto nelze poznat rozdíl (barvy, scrolling, překreslování, všechno je na obou grafikách podobné). Absolutní rozdíly mezi oběma konfiguracemi je ovšem ve 3D. Permedia se jakž-takž ještě chytala ve 320×240, ale od 640×480 už ztrácela dech. Voodoo4 se ve hrách typu Quake2 a scene demech drží nad 25 FPS i ve vysokých rozlišeních 1024×768 a výš. Navíc Voodoo má hezčí a výraznější barvy a řekl bych i lepší mipmapping.
Už bylo dost mých žvástů, přejděme nyní k číslům a výsledkům mých měření. Postavme proti sobě 4 konfigurace, které mám, nebo jsem měl reálně na stole:
A1200, BPPC 603e/330 MHz, 060/50, Bvision PPC (Permedia2) |
A1200, BPPC 603e/330 MHz, 060/50, Mediator 1200TX, Voodoo4 |
A4000, CSPPC 604e/200 MHz, 060/50, Cvision PPC (Permedia 2) |
A4000, CSPPC 604e/200 MHz, 060/50, Mediator 4000Di MK2, Voodoo4 |
U této čtveřice bude možno sledovat trojici srovnání:
1) BVision PPC vs. Cvision PPC. Tento souboj nemá s tímto článkem příliž společného, ale když už s nimi porovnámám Mediatorové konfigurace, tak proč je neporovnat i mezi sebou. Obě karty mají stejné GPU, stejnou paměť a obě se nasazují přímo na turbokartu respektive na Blizzard PPC a Cyberstorm MK3/PPC. Nezpomaluje je tedy žádná sběrnice Zorro a komunikují přímo s procesory a RAM.
2) Permedia 2 vs. Voodoo4. Při vnějším pohledu na oba chipy, vše je jednoznačné, Voodoo4 je o 3 roky mladší chip, jenže Permedia2, frekvence GPU, pamětí, velikost RAM, technologie, všechno je lepší a novější. Ale Permedia 2 je připojená přímo na turbokartě, komunikaci s CPU a Fast RAM nic nebrzdí. Jak moc tedy budou nakonec výkonově od sebe? Prozradím, že výhra Voodoo4 není tak úplně jednoznačná.
3) Mediator A1200 vs. A4000. Tento souboj mě zajímal nejvíce, už z toho důvodu, jestli se mi vyplatilo opustit PowerPC+PCI platformu na Amize 1200 a přejít na A4000.
V syntetických testech vychází A1200 PowerPC konfigurace lépe, 603e/330 MHz dává podle Syspeedu něco přes 400 MIPS, kdežto 604e/200 MHz jen 280 MIPS. Jenže MHz nebo MIPS není tak úplně ukazatel reálného výkonu, při porovnání obou procesorů z hlediska matematických výpočtů je na tom 604e i se svou nízkou taktovací frekvencí asi o polovinu lépe než 603e. Dále tu máme 68k výkon, ten je však pro jistotu všude vyrovnaný. Ovšem u Amigy 1200 jsem měl možnost přetaktovat 060 na 66 MHz a jak tento overclocking pomohl výkonu uvidíte níže (údaj v závorce OC).
U porovnávání Mediatorů může sehrávat i fakt, že Mediator 1200 pracuje v režimu Zorro2 a data přes 4GB PCI sběrnici může přenášet pouze v 8 MB blocích. Kdežto Mediator 4000 je na tom 64x lépe respektive může komunikovat až po 512 MB blocích. Dále výsledky může ovlivnit jiný přístup do paměti na Blizardech a jiný na Cyberstormech a vůbec celková konstrukce lidové Amigy 1200 a profesionální 4000. Jak to tedy vypadá v reálu?
To vypadá na drtivou porážku Permedia2, jenže ne všechny testy byly takové. Kreslení kružnic, elips a vyplňování obsahu barvou byly zase diametrálně odlišné a tedy jasně vyznívají pro Permedia 2 (nebo grafické ovladače CybergraphX4?).
A teď Warp3D testy…
Výsledky:
1) Bvision a Cvision dosahují defakto stejných výkonů. Vždy je o kousíček rychlejší Cvision, ale to bych spíš dával za vděk novější generaci PPC procesoru a 64bitovému přístupu k paměti. Asi jediný rozdíl je u Quake 2 v rozlišení 1024×768, kde je má Cvision asi 3x větší FPS.
2) Permedia2 z roku 1997 není lepší než Voodoo4 z roku 2000. Ano, objevil jsem Ameriku ;o) Je to prostě tak a i když je Permedia 2 připojená přímo k turbokartě, je to jen takové lepší zobrazovadlo. Škoda, že demosceneři tenkrát mnoho Warp3D dem optimalizovali pouze pro Permedii a nejsou kompatibilní s Voodoočky.
3) Souboj Mediatorů vyšel vítězně pro verzi 4000 (u 3D testů v průměru o 28% lepší výsledky), jenže upřímně, jenom 28%? Čekal jsem víc. Rozhodně fungování na Mediatoru 4000 je znatelně lepší v demecha a hrách, ale konstrukční a výkonový rozdíl mezi Zorro2 a Zorro3 by se u Mediatoru mohl projevic více. Možná je to v ovladačích, možná, že Elbox u verze 1200 ždímá z A1200 co se dá (TX model se dá považovat jako verze MK4) a verzi 4000 možná toliko nepoladil?
Závěr
Často je Mediátoru vytýkáno, že jeho PCI karty již nelze považovat za klasický hardware. Jenže doby, kdy byly Voodoo3/4/5, Soundblastery 128 a 10/100 Mb síťovky v kurzu jsou už také dávno pryč. I tyto se staly “retrem” a mě osobně je úplně jedno co mi v Amize zobrazuje, zhudebňuje, komunikuje po netu, ale hlavně, aby to pomohlo výkonově a běželo to stabilně. Nejsem sběratel, jsem uživatel ;o)
Takzvaný klasický hardware pro Amigu je dnes neskutečně drahý. Vybavit A4000 tímto klasickým hardwarem je záležitost několika set až několika tisíc EUR. Mediátor přináší cenovou výhodnější a rozhodně dostupnější alternativu. Sice daughterboard není z nejlevnějších, ovšem poté si za pár šupů osadíte PCI sloty výkonným hardwarem.
Když shrnu výkonostní stránku, tak snad až na DCE G-Rex PCI 4000D je Mediátor 4000 nejrychlejší PCI busboard. Ovšem oproti A1200 verzím jsem čekal víc “muziky”. Kdo ví, co a nebo kdo to limituje. Voodoo karty jsou báječné na hry a grafiku a nečape se na ně žádná klasická Amiga grafárna. Soundblaster je skvělý díky poměru cena/výkon a zvukový výstup rozhodně neurazí. USB a ethernet karty jsou sice pomalé, ale pro začátek to není špatné. Plánuji obě nahradit tandemem Xsurf100 + Rapidroad, přičemž uvolním dva PCI sloty a budu moci osadit Adaptec SCSI řadič.
Každopádně jsem spokojen a moje Amiga též.
Testováno na:
Amiga 4000, Cyberstorm PPC 604e/200, 060/50, 128 MB
Amiga 4000, Apollo 4060 060/80, 128 MB, Fast ATA 4000
Užitečné odkazy:
Elbox drivery: http://www.elbox.com/mediator_driver_guide.html
3rd party drivery a utilitky: http://web.archive.org/web/20040603201805/http://vgr.com/mediator/software3rdparty.shtml