jack-3d

Amiga, demoscene, 3D graphics, ...

Amiga 4000T [CZ]

Historie

Amiga 4000T je bezesporu zlatý grál mezi Amigami (nepočítám-li různé funkční a nefunkční prototypy od Commodoru či Escomu). Mluvím tu také o verzi od Escomu, těch se prodalo ke druhému tisíci kusů, kdežto původních Commodore stihlo spatřit světlo světa něco málo přes sto kusů. Nicméně A4000T je raritní Amiga, ale kvůli tomu jí nemám.

Mám jí protože jsem nad ní vždycky v časopisech slintal, moc jí chtěl a mám jí protože mi to umožnil kamarád. Stalo se tak v roce 2014 a je to tedy moje poslední koupená Amiga. Amiga měla vyteklou baterii (ano v této byla barelová baterka), ovšem díky tomu, že je to Amiga tower, tak elektrolyt vytekl a naleptal pouze dno toweru a ne základní desku. Taktéž jeden zorro slot měl několik vylámaných pinů a bylo jasné, že Amiga brzy půjde na recap a celkovou revitalizační kůru.

Revitalizací dostala Amiga nové kondenzátory, komplet nové zorro sloty s pozlacenými piny, mincovou baterii a patice na galy pro případný PIO2 upgrade. Deska je tedy jako nová a nyní se musí zapracovat na plastech, které snad v brzké době dostanou nový permanentní nástřik a lak (nejsem fanda retr0brightu).

Protože je to z mého pohledu nejkrásnější klasická Amiga, snažím se jí vybavit nejlepším klasickým hardwarem. Turbokarta Cyberstorm PPC prošla revitalizací (výměna 68k socketu) a PowerPC procesor 200 MHz byl nahrazen nativní 350 MHz verzí. Taktování 060 procesoru jsem záměrně ponechal na původních 50 MHz a tímto se musel přizpůsobit i PowerPC procesor, který (i když míně podtaktovaný) běží na krásných 333 MHz. Cyberstorm MK3/PPC má vlastní miniPCI slot pro grafické karty CyberVision PPC a G-Rex 4000 PCI. Právě tandem s grafickou kartou CVision PPC je ta nejlepší klasická volba.

O USB rozšíření se stará Deneb, který poté rozvádí signál pomocí interního USB hubu do zadních konektorů v toweru a do čtečky karet v 3.5″ pozici vepředu. Síťové připojení zajišťuje USB Ethernet adaptér, který je též zapojený do interního USB HUBu a RJ45 konektor vyveden do zadní pozice toweru.

Zvukovou část obstarává vynikající Prelude Zorro2 karta (24 Bit, 64kHz), která je navíc osazena modulem MPEG-it!

Konfigurace

Model Amiga 4000T
Turbokarta / Procesor / RAM Cyberstorm PPC / XPC604e@333 + MC68060@50 / 128 MB RAM
Disk 120 GB 3.5″ IDE (ACARD SCSI3->IDE)
Kickstart 3.1
Operační systém(y) AmigaOS 3.9
Dodatečné rozšíření CyberVision PPC, Prelude, MPEG-it!, Deneb, ICY BOX USB card reader, NZXT Internal USB HUB, Ratte monitor switch

Plány

ACARD SATA-SCSI tedy nahradit dvě redukce (SATA -> IDE -> SCSI) pouze jednou redukcí ;o)

Updated: 2017-03-21 — 21:20
jack-3d © 2015